Volkov & Partners

Про Компанiю

Волков і Партнери
Нашi клiєнти
Публікації
Коментарі
Брошури
Контакти
Ukrainian Digest of International Trade Law


  Завантажити PDF брошуру


ПОШУК


TAGLaw
IBLC
IFA


ENG  РУС   УКР    
Про КомпанiюНаша ПрактикаЮристиКар'єраНовиниПошук
Головна  / Про Компанiю

Публікації - «Без участі бізнесу переговори між Україною та ЄС щодо укладення угоди про зону вільної торгівлі відбуватися не можуть»


«Без участі бізнесу переговори між Україною та ЄС щодо укладення угоди про зону вільної торгівлі відбуватися не можуть»


Юридична газета
№27, 6 липня 2010 року


Паоло ВЕРГАНО
Міжнародний експерт права СОТ і права Європейського Союзу, партнер ЮФ Fratini VerganoПРОФІЛЬ ЮРИСТА

Паоло ВЕРГАНО

Міжнародний експерт з права СОТ та права ЄС. партнер юридичної фірми Fratini Vergano. Є головою практики міжнародної торгівлі. Займається торговельним правом ЄС, правом СОТ, вирішенням спорів у рамках СОТ, консультує з торгових питань переговорів у сфері сільського господарства та послуг. Є адвокатом Асоціації юристів Брюсселя, занесений до списку «А».
Надавав консультації багатьом країнам під час їх вступу до СОТ, брав участь у різних проектах з права СОТ, що проводилися під егідою USAID, World Bank, ITC. Сьогодні серед іншого надає консультації з питань створення зони вільної торгівлі України з ЄС.
Почав свою кар'єру у якості радника з торговельних питань у 1995 році, працював у Вашингтоні та Брюсселі. Був залучений до багатьох проектів з права та процедур ЄС та СОТ, займався наступними питаннями міжнародної торгівлі: доступ товарів на ринки, санітарні та фітосанітарні стандарти, технічні бар'єри у торгівлі, митне законодавство, правила визначення походження товарів, преференційні тарифи та усунення митних бар'єрів. Зокрема, був залучений у якості експерта у сім справ до Органу з врегулювання суперечок в СОТ (на стадії консультацій, у групі експертів та на рівні апеляційного органу).


• Пане Вергано, які ділові стосунки пов'язують Вас з провідною українською юридичною фірмою «Волков Козьяков і Партнери» і чим Ви безпосередньо займаєтесь в Україні?
- Із Сергієм Козьяковим ми співпрацювали у справах, пов'язаних зі вступом України до СОТ. Зараз співпрацюємо з деяких економічних питань і питань міжнародної торгівлі, що мають відношення до клієнтів з Європи та України. Ми працювали ще у 2005 році. На той час ми консультували ряд українських міністерств, наприклад, Міністерство економіки та Держстандарт, з питань переговорів щодо вступу України в СОТ, які вела Україна. Ми почали працювати разом, переглядати більшу частину законодавства щодо його відповідності до вимог СОТ. З того часу підтримуємо зв'язок, розвиваємо свої фірми та тісно співпрацюємо. Ми також співпрацюємо з іншими юридичними фірмами з усього світу, з «Волков Козьяков і Партнери» - в Україні.
• Чи була у Вас можливість проаналізувати законодавство на предмет його відповідності до норм СОТ та ЄС?
- Щодо СОТ, то ми, звичайно, провели значну роботу, аналізуючи українське законодавство, надаючи консультації щодо законодавчої реформи, щоб українське законодавство відповідало необхідним вимогам. Як відомо, Україна приєдналася до СОТ.
А це означає, що членський склад СОТ, переглянувши законодавство, зобов'язання України та їх здійснення, залишився задоволеним роботою, яку провела Україна. Крім того, Україна постійно Просувається вперед у цьому важливому
питанні і зараз веде нові переговори, постійно вдосконалює свою систему у відповідності до вимог СОТ. З іншого боку, відбувається процес поступальної гармонізації та зближення українського законодавства із законодавчими нормами Європейського Союзу. І це не зобов'язання, це не те, що Україна має робити, це те, що вона робить зараз, тому в гармонізації української та європейської систем є свої переваги.
• Як Ви вважаєте, які шанси на укладення між Україною та ЄС угоди про зону вільної торгівлі в цьому році?
- Думаю, що це питання краще поставити вашим політикам, але, зважаючи на переговори, Україна та Європейський Союз значно просунулися вперед. Я вбачаю у цій ситуації дуже багато політичного сприяння та підтримки. До того ж, тут виникає комерційний інтерес. Я припускаю, що дуже багато бізнес-компаній зацікавлені в укладенні цієї угоди, тому підтримка бізнесу може прискорити цей процес і, можливо, вже в цьому році таку угоду буде укладено.
• Я чув, що, на жаль, українські бізнесмени поки що не залучені в цей переговорний процес. Чи це насправді так?
- Дійсно, зараз бізнес не бере безпосередньої участі у цих переговорах, оскільки в основному переговори проводяться між урядами. Проте в будь-якому випадку бізнес необхідно інформувати про теми переговорів, він зобов'язаний надавати підтримку уряду незалежно від того, чи ця установа українська чи ЄС. Якщо бізнес-структури не задоволені основними результатами, що забезпечує Угода про зону вільної торгівлі, така угода не буде успішною і не може бути підписана. Так, без участі бізнесу такі переговори відбуватися не можуть.
• Яку роль може зіграти бізнес у цих переговорах, а також, яку роль при цьому можуть зіграти українські юридичні фірми при консультуванні уряду?
- Бізнес має брати найактивнішу участь у цих переговорах, він уже зараз повинен розповідати уряду про свої інтереси й побоювання, і про те, як їх урахувати в переговорах. Юридичні фірми ж повинні додавати максимум зусиль, консультуючи бізнес і уряд з питань використання правових аргументів для досягнення найкращих результатів. Зазвичай все так і відбувається. Як правило, бізнес платить юристам, щоб останні інформували й надавали підтримку уряду. Практично в жодній країні уряд не має досить коштів і ресурсів, щоб обійтися без підтримки. Йому потрібна підтримка бізнесу й допомога юристів, які полегшують процес.
• Що відбудеться після того, як угоду про зону вільної торгівлі між Україною і ЄС буде підписано? Яку головну вигоду при цьому одержить наша держава?
- Основною перевагою стане вихід на ринок Європейського Союзу, який є важливим, великим і прибутковим ринком, має найбільш вигідне положення в порівнянні з іншими торговельними партнерами. Крім цього, знизяться митні ставки. Також будуть залучатися в більшому обсязі інвестиції з країн Європейського Союзу. В Україні засновуватимуться європейські фірми, які потім будуть виробляти, експортувати товар назад у Європу. Ну й звичайно ж, не забувайте про розвиток подальших двосторонніх відносин України з ЄС.
• Я чув, що Ви маєте багатий досвід консультування інших держав при укладанні подібних угод.
- Так, левова частина моєї роботи пов'язана із СОТ. Ми консультуємо уряди з питань переговорів СОТ, у двосторонніх переговорах або в судових процесах по справах СОТ. В основному, консультуючи, ми виступаємо від імені підприємств (бізнесу), приватних клієнтів або певних компаній, у яких виникають проблеми, пов'язані з питаннями міжнародної торгівлі. У той же час, ми взаємодіємо з урядом - як відомо, що всі питання про СОТ в основному вирішує уряд. Ми працюємо з багатьма країнами й регіонами, наприклад: асоціаціями південно-східних азіатських націй, Карибським товариством, африканськими, карибськими й тихоокеанськими країнами.
• Про що варто задуматися українським експортерам товарів у контексті доступу до ринку ЄС?
- Експортерам необхідне тісне співробітництво з урядом, щоб бути впевненими, що в переговорах про створення вільної зони торгівлі вони зробили все можливе. У той же час, щоб потрапити в ЄС, не достатньо лише понизити тарифи. Бізнесу необхідно відповідати нормам санітарного й фітосанітарного договору, нормам маркування, дотримуватися норм захисту навколишнього середовища та інших норм, що встановлюються не внутрішніми державними органами, а, приміром, супермаркетами. Інакше товар, звичайно, потрапить до Європейського ринку, але це ще не буде запорукою чи гарантією того, що товар буде продаватися, адже Європейський ринок не тільки прибутковий і важливий, а ще й дуже вимогливий. Тому, щоб потрапити на цей ринок і переконатися, що це буде дійсно прибутково, юридична підтримка дуже необхідна.
• Чому для бізнесу важливо впливати на переговорний процес, а не стикатися потім з наслідками або плодами цього процесу?
- Бізнесу буде легше проконсультувати уряд, щоб він зрозумів його інтереси. Оскільки пристосовуватися до результатів, які не влаштують бізнес, буде набагато складніше. Тому бізнес повинен співпрацювати з урядом, щоб він маг змогу включити до угоди відповідні цілі, підтримку, можливості для бізнесу, а також розглядати це питання з погляду національних інтересів.
Справа в тому, що переговори з питань СОТ відбуваються циклічно, а переговори про вільну зону торгівлі - саме зараз. Тому дуже важливо, щоб бізнес залучився до цього процесу саме зараз, щоб надалі полегшити собі роботу. Зовсім не має значення, великий це бізнес чи малий, адже навіть допомога малого бізнесу з погляду його досвіду й знання своїх проблем теж має велику цінність. Зараз дуже відповідальний момент.
• Чи відомі Вам випадки, коли інтереси бізнесу були обмежені внаслідок того, що він не був залучений у подібні переговори?
- Приклад з українського досвіду належить до спеціальних заходів у сільськогосподарському секторі. Так, виникла ситуація, коли раптово дуже сильно збільшує, імпорт на ринок України - і ніяких спеціальних заходів при цьому не було вжито. Від цього сильно постраждала велика кількість компаній. Тому було б краще, якби компанії передбачали такі ситуації та, як в інших країнах, були захищені спеціальними заходами. Оскільки в Україні такі заходи зараз не можуть бути застосовані, місцевим компаніям доводиться дуже складно. Тому сьогодні, серед іншого, величезною перевагою буде участь сільськогосподарських компаній у переговорах. Чи надасть це яку-небудь перевагу українському виробникові? Так.
З іншого боку, бізнес повинен чітко знати рівень своєї конкурентоспроможності. Для бізнесу дуже важливо розуміти, які країни є їхніми конкурентами в роботі на Європейському ринку. Тому, коли бізнес дасть свою оцінку, уряд зрозуміє, які переваги вони можуть отримати від конкуренції на європейському ринку. Ще один спосіб - це визнання з боку Європи, що стандарти України (захисту споживача, безпеки харчових продуктів) відповідають Європейськими стандартами. Коли рівень безпеки українських продуктів відповідатиме рівню безпеки продуктів європейських, а тарифні ставки при цьому будуть нижче, тоді українська продукція буде більш конкурентоспроможною, ніж продукція Росії, Єгипту або Аргентини. От де справжня перевага - можливість розвиватися на європейському ринку.
• Як отримати ліцензію на експорт товарів у Європейський Союз? І чому важливо порушувати це питання на міжурядовому рівні?
- У принципі, ліцензія на експорт товарів з України не потрібна. Необхідно, щоб продукт, що потрапляє на Європейський ринок, відповідав Європейським стандартам. Саме це і стане запорукою його успішної реалізації.
В основному продукти потрапляють до Європи по декларації від виробника, що підтверджує відповідність продукту необхідним нормам, при цьому ніякого обов'язкового документа отримувати не потрібно. Тим більше, що потрапляючи на ринок, він ще раз перевіряється відповідними структурами.
• Як Ви вважаєте, чому важливо вести переговори не тільки щодо доступу товарів, але й надання послуг на ринку ЄС?
- Сьогодні сектор надання послуг є дуже важливим сектором економіки і найважливішим сектором в Європі, і якщо попит на українські послуги йтиме з-за кордону - це буде чудово. Ситуація у сфері послуг зараз така, що якщо Ви володієте необхідними технологіями, на вас працюють кваліфіковані фахівці і у Вас є вихід на іноземного споживача, то ви, перебуваючи в Україні, можете надавати послуги в Португалію, Швецію, Італію та інші країни ЄС. Тому дуже важливо, щоб фірми, які надають різні послуги на українському ринку, були також залучені в процес переговорів та прагнули гарних результатів, підтримки й вкладали необхідні ресурси.
Також, що стосується послуг, то тут дуже складно провести межу. Деякі іноземні компанії, які надають свої послуги в Україні, працюють як українські компанії. Така ситуація і в Європі: існують компанії, які, перебуваючи в Європі, надають послуги і для Європи, і для України. В Європі вони вважаються європейськими компаніям, співпрацюють з Європейським урядом і одержують очікувані результати.
Це можна продемонструвати на прикладі таких компаній, як служби експрес-доставки: UPS, Fedex, TNT, DHL. І в кожній країні вони - національні компанії. Це полегшує їхнє співробітництво з урядом.
Тільки уявіть, що Україна має особливі умови надання послуг в Європі, і тому деякі російські та білоруські компанії будуть відкривати тут свої філії, щоб виходити на Європейський ринок. У цьому і є найбільша перевага угоди про вільну зону торгівлі, адже Україна матиме змогу залучати бізнес з інших країн.
• Наступне питання мені було варто поставити не Вам, а нашим українським посадовим особам. Але ж все-таки, хотілося б дізнатися й Вашу експертну думку: чому дотепер жодна українська фірма не консультує переговори про зону вільної торгівлі?
- Можливо, юридичні фірми й не беруть участі в таких переговорах, але, швидше за все, у них беруть участь окремі юристи. Наприклад, мені здається, що Сергій Козьяков бере участь у консультуванні уряду. Я б дуже рекомендував не тільки юристам, які займаються торговим правом, але й будь-якому юристові звернутися до своїх клієнтів, щоб пояснити їм ситуацію з переговорами, а також розповісти, які дії необхідно почати для того, щоб їх фірма одержала необхідні переваги.
• 3 Вашої біографії видно, що Ви маєте багатий досвід консультування при спорах у рамках СОТ. Які спори найчастіше трапляються в цій організації, між якими суб'єктами, і чи брала вже в них участь Україна?
- Станом на сьогодні Україна не брала участі в таких спорах. Я вже провів сім таких спорів, представляв у них багатонаціональні корпорації і їхні інтереси перед урядами. Звичайно, якщо бізнес займається експортуванням і має проблеми з експортом і доступом до ринку, представники такого бізнесу приходять до нас. У таких випадках ми дивимося, наскільки ми можемо співпрацювати з урядом, щоб провести цей спір у рамках СОТ і знайти вихід з такої ситуації.
• Ми обговорили позитивні моменти вступу в СОТ. Але деякі бізнес-структури вбачають у цьому кроці й негативні сторони. Чи підтримуєте Ви таку позицію?
- Завжди існує дві сторони медалі. Я хотів би запитати у Вас, чи були ті компанії, які скаржаться на результати вступу в СОТ, залучені в переговорний процес щодо вступу України в цю організацію? Чи навряд! Малий бізнес також може достукатися до уряду через торговельні асоціації. Навіть якщо Ви - приватний підприємець, Ви також можете зробити свій внесок у переговори. Керуюся своїм власним досвідом! Звичайно ж, Ваші можливості значно менші, ніж можливості великого бізнесу, проте Вам буде легше призвичаїтися, зрозуміти процес і вплинути на нього.

Розмовляв Сергій САЧЕНКО
«Юридична газета»

 

Нагору
Iншi публiкацiї


24/05/2018

Ризики використання корпоративних договорів всередині ТОВ згідно з новим законодавством України

04/01/2018

Дайджест правових новин: Новели законодавства у 2018 році. Спеціальний випуск.

04/01/2018

Дайджест правових новин: процесуальне законодавство. Спеціальний випуск.

04/01/2018

Дайджест правових новин: Енергетика. Випуск №3 (жовтень - листопад 2017 р.)

04/01/2018

Дайджест правових новин: Аграрний бізнес. Випуск №3 (жовтень - листопад 2017 р.)

04/01/2018

Дайджест правових новин: Медицина і фармацевтика. Випуск № 3 (жовтень - листопад 2017)

04/01/2018

Дайджест правових новин: Корпоративне право. Випуск №3 (жовтень - листопад 2017 р.)

09/10/2017

Дайджест правових новин: Медицина і фармацевтика. Випуск №2 (серпень - вересень 2017 р.)

09/10/2017

Дайджест правових новин: Енергетика. Випуск №2 (серпень - вересень 2017 р.)

09/10/2017

Дайджест правових новин: Корпоративне право. Випуск №2 (серпень - вересень 2017 р.)

Про Компанiю   Наша Практика   Юристи   Кар'єра   Новини   Пошук   
cheap naltrexone Cheap Terbinafine cheap sildenafil cheap tadalafil cheap cigarettes
© 2006 Волков i Партнери. Мапа сайту